« فلان‌های جهان متحد شوید! | صفحه‌ی اصلی | ماهی و گربه »

روضه‌ی کوبانی

October 9, 2014


خیال نمی‌کنم کسی منکر این موضوع باشد که آن چه در کوبانی اتفاق می‌افتد چیزی است شبیه یک حماسه‌، یک عمل قهرمانانه؛ درست مثل کاری که جهان‌آرا و دوستانش در خرمشهر کردند، چمران و وصالی و دستمال سرخ‌ها در کردستان ایران، عباس دوران در بغداد، خدمه قایق/ ناوچه موش انداز پیکان در عملیات مروارید، بدالله بایندر در بندر انزلی و احمدشاه مسعود و سربازان‌اش در پنجشیر؛ و مردم، همیشه عاشق قهرمان‌ها بوده‌اند. قهرمان‌هایی که به جای ما ترس را زمین‌گیر کنند، بجنگند، زندانی شوند، زخم بردارند و دست آخر بمیرند تا مردم، ما، آدم‌های معمولی، زنده و سرحال برای‌شان، گاهی، روضه‌ای بخوانیم و مرثیه سرایی کنیم.
کوبانی اولین شهری نیست که گرفتار یورش داعش می‌شود؛ احتمالاً آخرین‌ هم نخواهد بود. موجی که در حمایت از کوبانی و جنگجویانِ کردش راه افتاده اما پیش از این سابقه نداشته است؛ نه در زمان دست به دست شدن زنان و دختران ایزدی، نه در زمان تاخت و تاز داعش در استان صلاح‌الدین عراق و نه در زمان سقوط موصل و سلاخی جوانان این شهر. همین‌هاست که آدم را درگیر می‌کند با خودش، که این همه سوگواری و نوحه‌خوانی ناگهانی ریشه در چه دارد و آخرش قرار است به کجا برسد؟ ماجرا، چشمهای روشن و زیبای دختران کرد است و عکس‌هایشان با تفنگ و سیگار یا ارزش جان آدمها و مظلومیت‌شان. این اندوه نشسته بر کلمات دوستان و شاعرانگی پیچیده بر روزگارشان، عمیق‌ است و اصیل یا موجی است شبیه موجهای جعلی و نه چندان دیرپای پیشین، که قرار است مدتی به عده‌ای سواری بدهد و مایه‌ی اثبات روشنفکری و دگراندیشی‌شان باشد و عاقبت گم بشود توی آرشیو مرورگرهای اینترنتی.
نمی‌دانم، این آخری بدبینانه است، اما شاید داستان چیز دیگری است؛ همان که این روزها لابد از ذهن سیاستمداران ترک و عراقی و ایرانی و سوری می‌گذرد و پای پیش شرط‌ها و اگر و اما ها را به داستان باز کرده است. شاید تمام راه‌ها، تمام این مرثیه‌ها و خبرها و عکس‌ها و خون‌ها به نقشه‌ و طرح خاورمیانه‌ی جدید می‌رسند، نمی‌دانم.

لينک مطلب | 7:04 PM