« گفت‌و‌گو با تنهایی | صفحه‌ی اصلی | شب‌زده »

بعضی‌ها قطورشو دوست دارند
چند کلمه‌ در حاشیه‌ی قطورهای این روزهای ادبیات داستانی ایران

August 6, 2014


جنگ که تمام شد، جای خالی بعضی چیزها توی زندگی آدم‌ها پیدا شد؛ مردم یاد چیزهایی افتادند که وسط انقلاب و تغییر نظام سیاسی و درگیری گروهک‌ها و دست آخر هشت سال جنگ، گم یا کم‌رنگ شده بود. سبک زندگی‌ها عوض شد و نگاه مردم هم کم کم از آسمان چرخید روی زمین. اگر زمانی خوب و مجلل زندگی کردن انک طاغوتی بودن می‌چسباند روی پیشانی آدم‌ها و تفریح و سفر و خوش گذراندن هم وسط جنگ بی‌معنی بود، از اواخر دهه‌ی شصت روند پوست اندازی جامعه و شهرهای بزرگ، و بیش و پیش از همه تهران، آغاز شد؛ شهربازی‌ها و پارک‌ها شلوغ‌تر شدند، آژانس‌های مسافرتی آرام آرام ریشه دواندند و ارزان‌ترین و دم دست‌ترین و ساده‌ترین تفریح، محبوب مردم و کاسب‌ها شد؛ فارغ از اینکه چه‌قدر پول داشتی، آخرش باید فکری به حال شکم می‌کردی و همین ساندویچی‌ها و رستوران‌ها را مثل قارچ پخش کرد توی شهر. پیتزا که پیش از این خوب‌اش بیش‌تر توی خیابان‌های اطراف ولیعصر و کریم‌خان و تخت طاووس پیدا می‌شد و کمی بالاتر از میدان ونک و نرسیده به پارک دوست داشتنی ملت، به سبد خرید آخر هفته خانواده‌ها اضافه شد. رقابت مفهوم جدیدی پیدا کرد و پیتزایی‌ها برای عقب نماندن از همدیگر و از دست ندادن مشتری رو آوردند به پیتزاهای «پرملات»؛ هرجا پیتزای ضخیم‌تر و سنگین‌تری می‌داد دست مردم، بیش‌تر اسم در می‌کرد.
بعدها اما، سرک کشیدن به کشورهای دور و بر و رستوران‌هایشان، گرانی مواد اولیه و تغییر ذائقه مردم، از ضخامت خمیرها و مایه‌ی پیتزاها و طرفداران «پرملات‌ها» کم کرد. میل ایرانیان به «حجم» و »چیزهای حجیم» اما از پیتزا رسید به جاهای دیگر که تبلیغات‌شان را همین امروز هم می‌توانید در بعضی شبکه‌های ماهواره‌ای و پیک‌های تبلیغاتی پیدا کنید. از لب و گونه شروع می‌شود و می‌رسد به چیزهای دیگر. جذابیت در حجم تعریف می‌شود، بازار داغی دارد ظاهراً و هیچ‌کس هم به این فکر نمی‌کند که اگر یکی واقعاً کارش را بلد باشد، نه نیازی به این همه حجم است و نه قرص و لارجر باکس و پروتز!
دفاع بعضی دوستان از کتاب‌های قطور و حجیم و اصرار بر ربط دادن ارزش یک رمان به تعداد صفحاتش هم برای من یادآور همان تبلیغات بی‌وقفه‌ی شبکه‌های ماهواره‌ای است. بعضی که پا را از این هم فراتر می‌گذارند تنها راه نجات ادبیات داستانی و پیشرفت‌اش را انتشار رمان‌های «سنگین» و «وزین» می‌دانند. کاری هم به این ندارند که قطورها تا کجا توان کشیدن مخاطب‌شان را دارند، داستان خوب‌شان (یعنی داستانی که به قول رابرت مک‌کی ارزش تعریف کردن داشته باشد) کجا آغاز می‌شود و آن جزییات عزیز در خدمت داستان‌اند یا ملال؟ خب نتیجه‌اش این می‌شود که به جای داستان، به‌جای پلات و به‌جای فضاسازی‌ها و ساختار رمان، مجبور می‌شوند کلی‌گویی کنند، یا دست به دامان دروغ‌ها، شوخی‌های بی‌مزه‌ و پرت و پلاهایی مثل خوش‌خوان بودن اثر شوند؛ حتی اگر ساختار رمان، شیوه‌ی روایت‌اش و حتی ساخت تک تک جملات، با خوش‌خوانی سرناسازگاری داشته باشند. کسی هم اگر فردا گله کرد، می‌گوییم برای مایی که با جویس و فاکنر سر و سر داریم، این رمان‌ها خوش‌خوراک‌تر از گلابی‌اند!
در این که ذات بعضی آثار، راهی جز پرداختن به جزییات فراوان و پرهیز از ایجاز پیش روی نویسنده نمی‌گذارد شکی نیست، اما خیال می‌کنم این‌طور بی‌محابا و کور دفاع کردن از پرگویی در رمان و این گونه نسخه‌های شفابخش صادرکردن برای ادبیات داستانی، اگر ریشه در منفعت طلبی نداشته باشد، احتمالاً نشان از کج‌سلیقگی دارد. به رمان‌های جدی‌ِ مطرح یا محبوب این ده-پانزده سال هم اگر نگاه کنیم، نشانی از موفقیت تفکرات حجیم دوستان نمی‌یابیم؛ حالا می‌خواهد انتخاب‌مان تنها شاهکار این چند سال، یعنی همنوایی شبانه‌ی ارکستر چوب‌ها، باشد یا کارهای موفقی مثل عقرب روی پله‌های راه آهن اندیمشک، نیمه‌ی غایب و چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم.

لينک مطلب | 9:16 AM