« پاک‌کن‌ها | صفحه‌ی اصلی | هذیان به سعی نیمه شب 22 »

کشتار با اره برقی در بلوار فردوس

December 26, 2012


کتاب‌ها و کتابخانه‌ی شخصی برای خیلی‌ها مفهومی ندارد؛ آدم‌های زیادی هستند که عشق به کتاب را مسخره و بی‌معنی می‌دانند. وقتی می‌گویم «آدم‌های زیادی» منظورم اتفاقا مردم کوچه و بازار نیست، از کتاب‌خوان‌هایی حرف می‌زنم که برایشان مهم نیست هر کتاب چه جایگاهی در ذهن خریدارش دارد و کی و کجا و چگونه به دست آمده؛ به تلاش آدم‌ها برای تمیز و سالم نگه داشتن کتاب‌ها می‌خندند؛ کتاب‌ها را می‌برند و بر نمی‌گردانند(چرا نمی‌گویم می‌دزدند؟) یا می‌برند و پاره پاره و کثیف و با حاشیه‌‌نگاری بر می گردانند.
خیال می‌کنم ریشه‌های این رفتار به این بر می‌گردد که کتاب برای آن آدم‌ها چیزی است واقعا بی‌ارزش؛ وگرنه اگر کسی دوربین فایو دی، ماشین، فرش زیرپا یا سرویس طلای‌ همان آدم‌ها را بگیرد و بر نگرداند، یا ببرد و سالم بر نگرداند، چه واکنشی نشان می‌دهند؟ اصلا حاضرند این‌هایی که نام بردم را به کسی قرض بدهند؟
همه‌ی این‌ها را گفتم که به اینجا برسم، اگر روزی دیدید کسی در بلوار فردوس فریاد می‌زند و با اره برقی دنبال یکی دیگر می‌کند، شک نداشته باشید که یک نفر تلاش کرده است، تاکید می‌کنم تنها «تلاش کرده است»، به کتاب‌های کتاب‌خانه‌ی شخصی من دست بزند. تقسیم شدن به قطعات کاملا مساوی سرنوشت محتوم آن‌هایی است که توصیه‌های ایمنی را جدی نمی‌گیرند!

لينک مطلب | 9:15 AM