« وقفه‌ی آنی در قلب | صفحه‌ی اصلی | ... »

غلط ننویسیم

July 2, 2012


یک وقت‌هایی آدم چیزهایی را نمی‌داند، حواس‌اش نیست یا آن‌قدر سرگرم جزییات - به نظر خودش - مهم‌تری است که از بعضی چیزها غافل می‌شود؛ این‌طور وقت‌ها یکی باید پیدا شود و به آدم بگوید که فلانی، «دهانت بو می‌دهد»، «بوی عرقت دارد خفه‌مان می‌کند»، «تند و توهین‌آمیز حرف می‌زنی» یا «این‌قدر به جای ادکلن، نگو عطر»؛ حالا خب، احتمالا بعضی‌ها هم هستند که فکر می‌کنند آدم اگر خودش را توی دردسر نیندازد و به سری که درد نمی‌کند دستمال نبندد و کسی را هم با خودش چپ نکند بهتر است. من اما این‌طور فکر نمی‌کنم...
وقتی داریم از مجموعه‌ای از آدم‌ها حرف می‌زنیم، وقتی چند اسم را کنار هم می‌گذاریم، احترام گذاشتن به یک اسم خاص، بی‌احترامی به آدم‌های دیگر آن مجموعه است. مثل همین کاری که آیت دولتشاه در وبلاگ‌اش کرده و احتمالا حواس‌اش هم نبوده که وقتی می‌نویسد « مجموعه داستان فارسی بخند نوشته سپیده سیاوشی با حضور سرکار خانم میترا الیاتی و پدرام رضایی‌زاده نقد می شود.» قبل از هرچیز دارد به نویسنده‌ی کتاب فارسی بخند و منتقد دیگر جلسه - که من باشم - بی‌احترامی می‌کند، و بعد به همه‌ی نویسندگان و منتقدانی که در یک سال گذشته در جلسات نقد کتاب هفت‌اقلیم شرکت کرده‌اند و در خبر جلسه شان هم نشانی از «جناب آقای» و «سرکار خانم» نبوده است؛ دست کم من یادم نمی‌آید که آیت دولت‌شاه در هیچ خبر دیگری از چنین ترکیب‌هایی استفاده کرده باشد.
آیت حتما قواعد و اصول نوشتن و انتشار خبرهای رسمی را بهتر از من می‌داند و باز می‌داند که رسم نیست در تنظیم چنین خبرهایی، از چنین کلماتی استفاده شود. مثلا هیچ‌کس برای احترام گذاشتن به محمود دولت‌آبادی نمی‌نویسد که «مراسم پایانی جایزه‌ی فلان با حضور جناب آقای محمود دولت آبادی برگزار شد» یا مثلا هیچ کس در هیچ سایت یا روزنامه‌ای نمی‌نویسد که «جناب آقای حسین سناپور جایزه‌ی بهترین مجموعه داستان کوتاه را به آیت دولت‌شاه داد»، « کامران محمدی و محمود حسینی‌زاد رمان سرکار خانم فریبا وفی را نقد خواهند کرد» یا «این رمان بدترین/بهترین رمانی است که از سرکار خانم فرشته احمدی خوانده‌ام».
خانم الیاتی، بزرگ ما هستند، احترام شان هم واجب است، من و امثال من هم فعلا باید بدویم تا برسیم به جایی که ایشان الان هستند؛ اما خب، خیال می‌کنم هر کاری هم برای خودش اصولی دارد.

لينک مطلب | 9:18 PM