« ... | صفحه‌ی اصلی | خانه‌ی پشت رودخانه »

یک خبر + توضیح نشر افق

April 30, 2012


ظاهرا روز گذشته مسئولان نشر افق تصمیم گرفته‌اند تا اطلاع ثانوی از نویسندگانی که به طور مستمر با نشر چشمه کار کرده‌اند یا کتاب اولشان در نشر چشمه منتشر شده، کاری منتشر نکنند. این خبر را شب گذشته امیرحسین خورشیدفر، کارشناس محترم نشر افق، در ای-میلی برای من و یکی دیگر از دوستان نویسنده نوشته است. از آقای خورشیدفر اجازه گرفتم تا موضع رسمی نشر افق را منتشر کنم و ایشان هم با این کار مخالفت نکردند.
به هرحال این حق هر مدیری است که با در نظر گرفتن صلاح مجموعه اش تصمیم گیری کند؛ نشر افق هم گویا برای دور ماندن از حاشیه های احتمالی چنین تصمیمی گرفته است. فقط می‌ماند این نکته که اگر ناشران دیگر هم چنین تصمیمی بگیرند، چه شرایطی پیش می آید؟ و واکنش احتمالی نویسندگان و مترجمان به این تصمیم و تصمیماتی از این دست چه خواهد بود؟

- توضیح نشر افق درباره‌ی این خبر:
نشر افق تاکید می‌کند که این تصمیم را نه برای تحت فشار گذاشتن نویسندگان که تنها برای هم‌دلی با نشر چشمه و همکاران آن گرفته است. از نظر این نشر، در شرایط فعلی همکاری با نویسندگان و مترجمانی که با نشر چشمه کار کرده‌اند، رفتاری غیر حرفه‌ای و نوعی پخته‌خواری است. بدیهی است چنان‌چه در ماه‌های آینده تغییری در وضعیت نشر چشمه پیش نیاید، یا مدیران و همکاران نشر چشمه اعلام کنند، نشر افق آمادگی آن را دارد تا در خدمت نویسندگان و مترجمانی که با این نشر همکاری داشته‌اند، باشد. هرچند به نظر می‌رسد نویسندگان و مترجمان نشر چشمه مشکلی در انتخاب ناشر کارهای جدیدشان نداشته باشند. ضمن آن‌که بهتر بود این خبر را روابط عمومی نشر افق و از طریق خبرگزاری‌های رسمی منتشر می‌کرد.نظرها

باعث تاسف است چون چنین تصمیمی تنها به معنیِ تاییدِ عملکردِ ارشاد است و اینکه نشری مثل نشر افق از چنین فرصتی استفاده کرده تا موضعِ خودش را به این جریان نشان بدهد!

نشر افق کتاب های خوبی منتشر کرده و این تصمیم هیچ ربطی به نگاه این نشر ندارد. به گمانم این تصمیم را یکهویی و از طرف خودش نگرفته. از جایی به این انتشارات فشار آورده اند. و بنابر این فرض قوی، باید منتظر تصمیمات این چنینی بیشتری باشیم. چون قرار نیست فقط به یک انتشارات این فشار را وارد کنند.
می خواهند نویسنده ها با چشمه کار نکنند. به خاطر روحیه ی انعطاف پذیر این قشر، فکر می کنم موفق خواهند شد.

من البته فقط مسئولیت جمع بندی نظرات کارشناسان بخش بزرگسال افق را در مورد کتابها برعهده دارم و تصمیم گیریها در مورد سیاستهای افق برعهده من نیست.
اما درمقام توضیح بگویم: اولن نشر افق امیدوار است مشکل نشر چشمه هرچه زودتر حل شود. مجموعه چشمه به خصوص به لحاظ نیروی انسانی و نویسنده و مترجم بی نظیر است و برای هر نویسنده و وخواننده ادبیات یک دلگرمی بزرگ. اگر به هر دلیل مشکل این نشر حل نشد ما در افق منتظر می مانیم تا مسئولان این نشر برنامه آینده شان را اعلام کنند. قبول دارم که این تصمیم ممکن است امکان انتخاب بعضی از دوستان را یک واحد کمتر کند. درست یا غلط فکر می کنیم، کتاب فقط محصول نویسنده نیست، بنابراین جذب سرمایه انسانی بی نظیر چشمه از نویسنده و مترجم را اخلاقی نمیدانیم، دست کم تا زمانی که این نهاد وجود دارد یا مهم ترین تصمیم گیرندگانش ممکن است دوباره در مجموعه ای دیگر گردهم بیایند. هر تصمیمی، هزینه هایی دارد، عواقبی...اما خوشحالم که نویسندگان نشر چشمه آنقدر درخشیده اند که ناشران دیگر با اشتیاق آثارشان را منتشر خواهند کرد. البته امیدوارم دوستان ناشر دیگر تلاش کنند تامثل چشمه هم نویسنده را راضی کنند و هم خواننده را.
از طرف دیگر به همه دوستان نویسنده اطمینان میدهم...اگر روزی اوضاعمان از این که هست بدتر شود و هیچ ناشری برای ادبیات نماند و افق که البته در بخش بزرگسال فعالیت محدودی دارد، امکان بیشتری از دیگران داشت تا آنجا که در بضاعت مجموعه باشد افتخار نشر آثار این دوستان را نصیب افق بگردانم. اما همه دوست داریم چشمه برگردد تا مشخص شدن وضعیت نهایی این نشر و تصمیم گردانندگان نشر چشمه برای ادامه فعالیت در یک مجموعه یگر صبر کنیم چرا که چشمه، اسم و آرمش نیست، همکاری خلاقانه و پیشروی یک مجموعه موفق است

در پاسخ آقای داوود هم بگویم این تصمیم نتیجه هیچ فشاری از بیرون نیست. یک رعایت متعارف صنفی در وضعیتی است که تکلیف این موسسه و از آن مهم تر برنامه آینده مسئولان آن مشخص نیست. هرگاه دوستان چشمه در جایگاه عادی خود بودند، ما با این نشر برای برای جذب نویسندگان رقابت خواهیم کرد.

متاسفانه نشر افق در سال های اخیر روابط خوبی با{...} داشته. به خصوص در بخش کتاب کودک و نوجوان و در ضمن یکی از سهام داران این نشر هم یک {...} است. اصلا احمد غلامی به همین دلایل آن جا دوام نیاورد. من مطمئنم چشمه با قدرت برمی گردد و نیازی به این افق های{...} نیست.
-----
پدرام: متاسفم آقای حسین، اما چون نام و نشانی نگذاشته بودید و حرف هایتان درباره‌ی نشر افق هم می‌توانست مشکل آفرین باشد مجبور شدم بخش‌هایی از کامنت‌تان را حذف کنم.

آقای خورشید فر چنان میگویند در شرایط عادی رقابت خواهند کرد انگار در تمام این سال ها توانسته اند به مرزهای چشمه نزدیک شوند!! چشمه هم آثار خوب درآورده هم بد. ولی افق تقریبا در چند سال اخیر هیچ اهمیتی در ادبیات ایران نداشته. پس بحث رقابت این نشر با چشمه شوخی است. به امید بازگشت سریع چشمه و و دیگر هیچ

اگر واقعن اینجوری باشد که می گن یعنی تا معلوم شدن تکلیف چشمه دنبال نویسنده های چشمه نباشن که دمشون گرم ولی باید دید...کلی ناشر دیگه سالهاست با قبول نکردند کتاب نویسنده های ایرانی وضعیت رو سخت کردن و همه بار رو دوش چشمه انداختن. باید دید اگه نویسنده با چشمه کار نکرده باشه افق پذیرش داره یا این که این حرفا بهانه است که کلا در داستان فارسی بسته شه

سلام
کی گفته نشر چشمه بهترین نویسندگانرا در اختیار داره؟
چشمه نشری خطی است که کتابهایش به سمت و سوی عامه نویسی پیش رفته.
چشمه قدیم خوب بود که به به ساختار و شکل پرداخت اثر بی توجه نبود.چشمه کاری کرده که هر کس دلش خواست و یک معرف داشت توسط آن معرف چند داستان را سرهم می کرد و به دست چاپ می سپرد.
افق هر تصمیمی بگیرد به سود چشمه نیست چون دنیا جنگله و ما در رقابت هستیم

مسعود جان به هرحال چشمه خیلی فعال بود. من نمی دانم بهترین نویسندگان چه کسانی هستند اما به جز مدرس صادقی که با مرکز کار می کند کدام نویسنده مهم دیگر با چشمه کار نکرد . اما با جمله آخر مسعود در تئوری موافقم، یک سئوال ولی اگر فرضا افق تا پایان تعلیق چشمه صبر کند چه ضرری به چشمه وارد می شود؟ به نظر من کتابهایی که توسط چشمه به چاپ چندم می رسید با هیچ ناشر دیگری فروش نمی رود. حالا این هنر چشمه است یا بی هنری نویسنده ها یا ناشران دیگر من نمی دانم. این را میدانم که کیفیت 90 درصد داستان های ایرانی خیلی پایین است و به نظر من ناشرها برای این که اسم در کنند روی آنها سرمایه گذاری می کنند.

ین جناب مسعود انگار توی نیویورکر کار می کنه و دنیا رو اون جور می بینه. روش نیشه بگه من به چشمه حسودی می کنم. حرفای قلنبه می زنه.

واقعنی ..... چرا ؟؟؟!! اصن یه وضعی شده ....

جای بسی تاسف است شنیدن اینگونه حرفها آن هم در زمانی که هنوز چشمه برپا است و باز تاسفی مضاعف از اینکه دقیقا در زمان نمایشگاه کتاب و فروش فوق العاده ی چشمه در کتابفروشی اش این نجواهای غیردوستانه به گوش می رسد .آقای خورشیدفر عزیز نمی توانستید سیاستهای بامزه ی نشر افق را بعد از فروش فوق العاده ی چشمه به گوش همه برسانید ؟ چه تصوری داشتید از تاثیری که این حرف می تواند در مخاطب کتابهای چشمه داشته باشد ؟ ناامیدی؟ سردرگمی ؟ تلخکامی؟ شمایی که معلوم الحال هستید {...} در پی گرفتن کدام ماهی هستید از این آب گل آلود .چه تلخ است این تلخی پراکنی های شما در این روزگار تلخ .افقی تیره می بینم برای افق تان .باید بگویم {...}؟ حیف از همه ی ما که این همه نامهربانیم با هم و هیچ خیالی جز خیال خویش در سر نداریم .خوش باشید با {...}
-----
پدرام: متاسفم به خاطر حذف بخش‌هایی از کامنت‌تان، اما قبلا هم گفته‌ام که از انتشار کامنت‌هایی که بار حقوقی دارند یا پای نفر سومی را وسط می‌کشند معذورم.

آقای رضایی زاده ی عزیز وقتی بحث بر سر حقوق نشر چشمه و پایمال کردن این حق و دست درازی و چشم داشت به این حق و حقوق است چطور می شود متنی نوشت که بار حقوقی ندارد ؟
بعضی عزیزان هم نظراتی داده اند مبنی بر اینکه کیفیت کتابهای نشر چشمه بد یا خوب است و حرفهایی از این دست. به این عزیزان باید یادآور شد که اگر نشر چشمه بجای سالی 200 عنوان کتاب جدید 10 تا چاپ می کرد و بجای بهترین های ادبیات ایران و جهان کتاب آموزش آشپزی آفریقایی و رمان آشپزخانه ای ،باز هم مسئله ی حقوق ناشر در میان بود و برخورد نامنصفانه و رندانه ی نشر افق و آقای خورشیدفر به اینگونه مسائل مربوط نمی شود

حتما یک اتفاق خوبی نبود
اما مهم پویایی این ناشره که فعلا هست.نمایشگاه یه اتفاقه.محروم شدنم یه اتفاق و نتیجه یه اختلاف.اختلافم تمام می شه و سال دیگه حتما این ناشر می یاد نمایشگاه و آشتی.

جواب سئوال مرا کسی نداد. خود آقای رضایی زاده بهتر است به این سئوال جواب بدهد؟ این سئوال را از مسعود پرسیدم اما بهتر است کسی جواب بدهد که از اخبار مطلع است : اگر فرضا افق تا پایان تعلیق چشمه صبر کند چه ضرری به چشمه وارد می شود؟
بعد کدام نویسنده ها می خواهند کارشان را از چشمه ببرند؟ اینها را هم هرکس میداند بگوید؟

با کمال تاسف هرکاری رو بهانه کردن ودنبال سوزه بودن، کار همیشه گی ما بوده وهست به جای این که آستین بالا بزنیم وکار ها را رو براه کنیم همه چیزو بهم می ریزیم وگوشه ای می ایستیم و کلی ذوق می کنیم.نشرچشمه هم به کارش ادامه خواهد داد.

ارسال نظر

(نظر شما پس از تاييد نويسنده‌ی وبلاگ، نمايش داده خواهد شد.)