« در ستایش دون ژوانیسم! | صفحه‌ی اصلی | شب به خیر فرمانده »

با شب شیشه‌ای چه کنیم؟

April 18, 2007

اتفاقی که امشب در برنامه‌ی شب شیشه‌ای افتاد، اگر نگویم بی‌نظیر، به نظرم کم نظیر بود. قبلا (در مرحوم ناتور دات خوابگرد) نوشته بودم که عبور شیشه‌ای را دوست دارم و یکی از معدود برنامه‌های تلویزیونی که به سلیقه‌ی من نزدیک است و سعی می‌کنم هرشب دنبالش کنم همین برنامه است و باز گفته بودم آنچه باعث می‌شود این برنامه را از برنامه‌ی بی‌ارزش، سفارشی و محافظه‌کار صندلی داغ متفاوت بدانم، یکی اجرای خوب رضا رشیدپور است و دیگری صراحت ذاتی عبور شیشه‌ای سابق و شب شیشه‌ای فعلی که البته با پخش زنده این برنامه رابطه مستقیم دارد. مهمان امشب شب شیشه‌ای هم بهروز صفاریان بود که من یکی، کارهایش را دوست دارم و فکر می‌کنم از آهنگسازان خوب موسیقی پاپ ایران است. صفاریان در برنامه‌ی عبور شیشه‌ای هم نشان داده بود که دوست‌داشتنش کار سختی نیست و در آن برنامه تا آنجا که توانست از وضعیت حاکم بر موسیقی کشور و سیاست یک بام و دو هوای مدیران و همین طور مساله‌ی ممیزی در موسیقی انتقاد کرد.
صفاریان امشب هم همان صفاریان همیشگی بود: آرام، باهوش و صریح؛ با این تفاوت که امشب دیگر خبری از گلایه‌های سطحی و کوچک نبود و او ریشه‌ها را نشانه گرفته بود و هرچقدر هم که رضا رشیدپور خودش را به در و دیوار زد تا از شدت و تندی انتقادات صفاریان کم کند، کم‌تر نتیجه گرفت. برنامه‌ی امشب را ده دقیقه زودتر از همیشه تمام کردند تا کار بیشتر گره نخورد، از پشت صحنه هم مدام پیغام فرستادند و رشیدپور بیچاره را کلافه کردند، از بهروز صفاریان هم که از بلاتکلیفی موسیقی در ایران (و مشخص نبودن اینکه بالاخره می‌خواهند باشد یا نه) انتقاد کرد و به شدت برخورد دوگانه‌ی صدا و سیما با موسیقی را محکوم، احتمالا چند وقتی بی‌خبر خواهیم بود، اما به نظرم بی‌انصافی است اگر در شرایط فعلی از برنامه‌ای که تلاش می‌کند منطق گفت‌وگو را در جامعه رواج بدهد و جسارت آن را هم دارد که تا حدی مستقل بماند و خاصه از سیاست‌های فرهنگی غلط حاکم بر کشور انتقاد کند، حمایت نشود. در جامعه‌ای که سینما و صدا و سیمایش هنوز بیشتراز هر رسانه‌ و ابزار فرهنگی دیگری بر مخاطبانشان تاثیر می‌گذارند، برنامه‌هایی مثل شب شیشه‌ای که آگاهانه یا ناآگاهانه به مردم فرصت فکر کردن و «جور دیگری دیدن» می‌دهند باید باشند و بمانند. نوشتن از ویژگی‌های خوب این برنامه شاید بتواند آن را از گوشه‌ی رینگ و از شر ضربات سنگین منتقدانش نجات دهد و سرپا نگاهش دارد، شاید...نظرها

رفیق داشتی آخر برنامه ساعت رو پرسید؟ بعد گفت مگه ده شده که دارین برنامه رو تموم میکنین؟ قیافه رشیدپور ننه مرده دیدنی بود :)

خوب گفتی. باید قدر همین آب‌باریکه‌ها را هم دانست و حمایت کرد. همیشه با کسانی که همه چیز را به یک چوب می‌رانند، مشکل داشته‌ام...

مشکل ( شاید هم خوبی ش)اینجاست که دوستان صدا و سیما حواسشون نیست آی کیوی همه مثل بعضی از عوامل محترم اتاق فرمان در حد جلبک نیست.
بنابراین بعضی وقتا عنان کار از دستشون در می ره :)
من هم دیدم برنامه رو وقتی صفاریان خیلی ساده پرسید اون آقایی که داره پشت صحنه پیانو می زنه، چرا نباید دیده بشه، چقدر کیف کردم!

اولش که شنیدم قراره بهروز بیاد تند دویدم تا زودتر برسم خونه...
وسطای برنامه گفتم بابا بهروز...!!
فقط بی نظیرترین چیزی که تا حالا تو کل این برنامه دیدم این بود که بهروز پرسید ساعت 10 شده؟؟:))

امشب رشیدپور در جبران کم آوردن و یکی شدنش با خاک چه افاضاتی که نکرد!"هر چه در این برنامه گفته می شود تنها به خود گوینده مربوط است و اظهار نظر شخصی است و ...".

برنامه شب شیشه ای فعلا که داره خوب پیش میره ........

سلام دوست عزیز ... برخلاف شما فکر نمی کنم این برنامه اون قدرها هم بی طرفانه به قاضی میره .. شاید به قول شما حد اقل چون مجری برنامه فرزاد حسنی نیست و برنامه بی مزه و سفارشی مثل صندلی داغ نیست! می توان گفت که ای بدک نیست! اما دوست عزیز همین که برنامه صفاریان 10 دقیقه زودتر تمام شد و برنامه دبیر نان به نرخ روز خور یا ده نمکی بدتر از دبیر یا امین تارخ تا 10.15 ادامه یافت خودش یعنی سرکوب حق آزادی بیان و گرفتن فرصت از کسی که سخن از حق و حقوق خود به میان می آورد! باور می کنید اگر برنامه به هر شکلی غیر از زنده بود همان ساعت 9.15 قال قضیه را می کنند؟! از نظر من رشید پور هم با تمام تفاوت اندکی که دارد سعی دارد ایدئولوژی های غالب دولتی را رواج دهد و همین خودش یک گند بزرگ است!من جسارت صفاریان را می ستایم! هنر مندی هنر مند است که هنرش را برای بیان واقعیت و در خدمت مردم بخواهد ...ضمنا از معدود وبلاگهایی بودید که در این باره نوشت در حالی که به نظر من این خودش یک اتفاق جالب و کم نظیر بود! از شما ممنونم که به این موضوع بی توجه نبودید

درود ،

نمی دانم چطور می شود مفهوم گفتگو را در این فضای آشفته ی رسانه ی ج.ا جستجو کرد !
به نظرم این دست تجربیات نیز چیزی سوای ژست های ژورنالیستی نیستند !

نیلوفر خانوم عزیز، حتی یک بولدوزر هم نمی تونه مثل شما در دو دوازده سطر همه چیز رو با خاک یکسان کنه. غیر از اشاره صحیحی که به مسعود ده نمکی داشتید در مورد بقیه بخش های مورد اشاره در مطلب شما تا حدودی مخالف هستم.
1- صفاریان چرا پاسخ های دو کلمه ای می داد؟ فکر کنم 50 دقیقه تریبون برای آقای صفاریان و بیان دیدگاه هاش کم نبود! چون خودم از دقیقه دهم برنامه منتظر بودم که حضرات انتن رو بگیرن. صفاریان نتونست خوب از فرصت استفاده کنه، ولی با این حال بدک هم نبود.
2- چرا دبیر شد نان به نرخ روز خور؟ یک کشتی گیر بی حاشیه که این همه مدال گرفته و هرگز مثل امثال رضازاده آویزون نبوده. اگه دبیر آویزون بود و نون به نرخ روز خور بود به اون سادگی از انتخابات فدراسیون کشتی حذف نمی شد.

3- امین تارخ همچین بدک هم نبود انصافا.

4- درباره ده نمکی کاملا با شما موافقم. متاسفانه زعمای قوم& سینما وادبیات و شعر و موسیقی و ... رو به طرز هوشمندانه ای دارن با ارشاد یکدست می کنن.

سلام خوبید
من موافقم با نوشتتون
با تبادل لینک موافقید ؟

خب شوما شب شيشه اي رو دوست داريد ، ماهم شوما رو دوست داريم علي الاخصوص اينكه بشينيم پاي صوبتها شوما و راجع به فرمايشات جنابعالي در مورد موزيك، كارلوس سانتانا گوش بديم

راستي به نظر شوما آدم بايس سانتانا رو بنويسه سنتانا؟؟؟ يا زانتانا ؟؟؟

رفیق جان کدام منطق گفت و گو و کدام فرصت اندیشیدن.داستان شیر اطمینان سیاست را که حتما شنیده ای./

پدرام: و تو چه مشکلی داری با شیر اطمینان رفیق؟

پدرام جان، این لینک دانلود برنامه جنجالی شب شیشه‌ای با حضور بهروز صفاریان است. ارزش چندبار نگاه و گوش کردن را دارد. واقعن دم بهروز گرم که بدون هیچ لرزشی حرفش را زد.

http://www.bia2music.com/modules.php?name=News&file=article&sid=872

salam in aghay safariyan dishab gol kasht mer30 behrooz

امیدوارم برای رشیدپور مشکلی پیش نیاد که "نتونستی برنامه رو جمع کنی و گذاشتی هرچی می‌خواد بگه"! نه؟

من دو برنامه بسیار دوست دارم یکی نود و دیگری شب شیشه ای یا خورده شیشه ای.
اجرای رشید پور حرفه ای است ویادتون باشه رشید پور داره در تی وی ضرغامی و صفار هرندی برنامه اجرا میکنه
سیاه وسفید دیدن همه چیز بیشتر از سر بی سوادی و احساسی و بی مسئولیتی هست. قضیه و بحث دیگ زود پز و شیر اطمینان تمامی نداره. اخه مملکتی که ملتش برا دیدن یکی از خودشون بدتر مثل احمدی نژاد از سر و کول همه بالا میرند شیر اطمینان میخواد چیکار؟
ما همه مون نپزیم
از کامنت ادمهای مشنگ هم حالم به هم میخوره مخصوصن وقتی میگن مطلبت خوب بود حالا بیا تبادل لینک
یک پیشنهاد دارم: کسی که اهلش باشه و دانشش را هم داشته باشه یک سایت با امکان رای گیری دسته بندی مطالب لینک به مطالب و جمع آوری مطالب و نظرات و.... را درست کنه به اسم شب شیشه ای. تا بتونیم در بحث شرکت کنیم و به برنامه ها امتیاز بدیم. این به رشد کیفی برنامه کمک میکنه. از اس ام اس خیلی بهتره.
این برنامه و برنامه های شبیه به این میتونه در تعغیر ذائقه مخاطب و تغییر فرهنگ مدفون در زیر لایه های دروغ و تعارف موثر باشه.

برنامه ديشب اش رو ديديد؟ اين صدا و سيمايي ها عين خود رسانه شون هستند. همچين حرف زد انگاري حق با تلويزيونه. اما خوشم از صفاريان. عالي بود. اولين كسي كه حداقل تونست نشون ندادن ساز رو به عنوان يه مسئله مطرح كنه.

پدرام جان مشکل من در آنجاست که اینهاهمه فقط حرفهایی است که جز من و شما گوش شنوایی ندارد.

برنامه ی روزچهارشنبه ی شب شیشه ای رو هیچ وقت فراموش نمیکنم برنامه ای که انقدر موثر بود که اقای رشیدپور تا دیشب می خواست انرا ماست مالی کند

آخه شما چي حاليتونه كه تا تقي به توقي مي خوره گير ميديد به آقاي ده نمكي چشم نداريد موفقيت يه نفر رو ببينيد [...]


پدرام: بخش‌هایی از کامتتان را پاک کردم. برای فحاشی از جای دیگری استفاده کنید!

يادم باشه بگم بابام ماهواره استاني بخره!!! حيف واقعا آدم از اين برنامه ها كحروم بشه نه؟!؟!

لینک شما رو گذاشتم.چون وبلاگ خوبیست ناتور.

vaghan barnameh beroz safariyan ro eftezah tamom kardan...10_15 min zodtar tamom shod....DVD barnamaro yadesh raft bedeh....va,..........tikehehayeh Behroz safariyan sareh ((tasvireh piyanist va inkeh sa@ 10 shodeh???))kheylii beja va zirakaneh bod....eyy kash seda sima mizasht barnameh tamom sheh be khobi..chon ba on raftar ghat barnameh va davat az SHAHBAZIYAN bara masmali.....omidemon ro be ESLAH az beyn bord.....vvali kar zarghami kheyli behtar az digaraneh....in zarghami adam khob va fahmideyiii

كى بنيامين را دعوت مىكنيد ؟
لطفا دعوتش كنيد

پدرام: !!!!

من نمی دونم آخه این رشیدپور یه ذره شخصیت از خودش نداره که با تمام وجودش سعی می کنه ادای فرزاد حسنی رو در بیاره . داره خودشو تیکه پاره می کنه که مثل فرزاد محبوب بشه . غافل از اینکه عُمرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان بتونه به گَردِ پایِ فرزاد جیگر من برسه این رشیپور آخه فرزادِ من توی دنیا تکه . لنگه نداره .

پدرام جان سلام. خسته نباشي به موضوع خوبي اشاره كرديد. منم مي خواستم در مورد برنامه اي كه خانم مريلا زارعي دعوت داشتن به يه موردي اشاره كنم. اگه خاطرتون باشه خانم زارعي چندين بار تكرا كردن كه القابي چون بانوي هنرمندو غيره در مورد خودشون رو نمي پسندند و اقاي رشيدپور رو هم قانع كردند اما.......... بعد از پيامهاي بازرگاني اقاي رشيدپور در كمال بي احترامي به مهمانشون و حتي شعور بيننده‌ها مهمانشون رو به اون دسته از ببنده هايي كه تازه پاي گيرنده هاشون نشسته بودن به عنوان بانوي هنرمند معرفي كردند.

سلام
من فکر می کنم نباید اینطوری به TV حمله بشه. بالاخره اون هم داره روشهای جدیدی رو امتحان می کنه. به نظر من همین تلاش جای شکر داره. هر چیزی از یه جایی شروع می شه. امیدوارم به سمت بهتر شدن و پخش آراء منتقد بره.

salam benasare man reza rashid poor mojrye khobi nist chon balade adamoo tahghir kone va zire soal bebare agar shoma deghat konin mibinin chetoor barane kosaryoo dar barnamesh tahghire kard ba be ghole aghaye radan kochakash kard man ke az barnamash razi nistam

من هم بهروز رو خیلی دوست دارم

نمیدونم تو حرفای صفاریان چی دیدید که اینهمه سنگشو به سینه میزنین . امیدوارم ناراحت نشین اما امثال شما یاد گرفتین هرکی ساز مخالف میزنه رو پرستش کنین حالا هر چی که میخواد بگه بگه . فکر نمیکنم ایدئولوژی شما چندان منطقی باشه که یا آدمها را سیاه سیاه میبینید {...} یا سپید سپید (صفاریان شجاع و حق گو و ... ) . فکر نمیکنید اگر افکار آدمهائی از جنس شما حاکم بر این مملکت بود ایران بسیار وحشتناکتر و دیکتاتورتر و غیر قابل تحمل تر از {...} بود؟ برای طرز فکرتان متاسفم

پدرام: نه، این طور فکر نمی‌کنم. من هم متاسفم...:)

با تشكر از برنامتون خواهشا از گلزار خانم آناهيتا همتي و امين حيايي هم دعوت كنيد
ممنونم خدانگهدار

به نظر من برنامه شب شيشه اي واقعا بي نظير اجراي آقاي رشيدپور هم از خيلي از اين مجري هاي تازه به دوران رسيده بهتره فن بيان مي دونه و صراحت لهجه اش با بي ادبي توام نمي شه ايشون واقعا ماهر هستند .

برنامه ی شب شیشه ای عالیه من متشکرم از آقای رشید پور چون عالیه .پدرام جون از شما هم ممنون

همتون دیوونه اید دیگه بهتر از این چی می خواهید برنامه به این خوبی تا حالا دیدید البته از حق نگذریم بعضی نقاط ضعف داره اما در کل با حاله

برنامه با حالي است ولي رشيد پور با فرزاد عزيز خيلي فرق دارد تازه اگر در اين برنامه فرزاد نازنين حضور داشت آنوقت برنامه ديدني تر بود اين بهروز عزيز هم با اين كارش خودش راتوي دردسر مي اندازدهمه ما بايد يادمان نرود كه اين جا جمهوري اسلامي است كه ما در اينجا زندگي ميكنيم نه كشوري كه همه آزاديها در آن وجود دارد آسته برو آسته بيا كه گربه شاخت نزنه

emshab vaghti didam ahmad reza darvish mehmane barnamas khosh hal shodam vali vaghan emshab rashid por bayad khodesho bokoshe ba on kharabkari ke akhare barname kard .dame aghey darvish garm , vagan barname emshab ey rosvaee badi baray shabe shishehee bood.shayad rashid poor az in be bad befafme ke dar morede chizaee ke bayad hamahang kone sohbat kone, emshab ahmad reza darvish mahbobtar az hamishe bood baray hame.rohe do baradaresh shad

برنا مه ي شب شيشه اي واقاََََُ شيشه اي بود بود...آقاي رشيدپور بسيار خوب اجرا مي كردند و باعث جذابيت برنامه ميشدند.

سلام میخواستم با اجازه شما این مطلبتون رو با ذکر نام وبلاگ در وبلاگ هواداران بگذارم.
ممنون

Aghaye rashid poor behtarin mojri hastan bazia az rooye hesadateshoon be aghaye rashid poor tohmat mizanan man az tarafdarane sakhte jenabe aghaye rashid poor hastam ishoon besiar ba kamalat hastan.

Baba man be ki begam aghaye rashid poor behtarin mojri hastan har kasam az isho0n enteghad mikone az rooye hesadateshe man yeki az tarafdarane sar sakhte ishoon hastam va ishoon mahboob tarin honarmende man hastan dorood bar jenab rashid poor.

وقتی شب شیشه ای رو دانلود می کنم چرا باز نمی کنه

aghaye Rashid poor pas in barnameye mosalas chi shod???? chera dige barname nadarid??????

aghaye Rashid poor che ajab shoma dobare umadin ma ke dashtim degh mikardim .TV bedune shoma khoshk bud.

!Happy valentain day

عمرا بتواند اداي فرزاد حسني را در بياورد

age egraie agha reza nabod man hargez in barnamaro negah nemikardam vali vaghti in barname pakhsh mishod man hatta 3*4 ham nemididam heif hishki ghadresho nemidone elahe

aghaye rashid poor: sana saviyo room chokh chokh chokh chokh.....................

========Happy BIRTHDAY TOO YOU===== tavalOdetoOn mObarak!!

ارسال نظر

(نظر شما پس از تاييد نويسنده‌ی وبلاگ، نمايش داده خواهد شد.)